Produkt dnia
Cukier waniliowy BIO 8g AMYLON
Cukier waniliowy BIO 8g AMYLON
3,50 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Czy to możliwe, aby środki czystości były szkodliwe dla zdrowia?

Czy to możliwe, aby środki czystości były szkodliwe dla zdrowia?

Środki czystości stosowane do sprzątania przez wiele osób na całym świecie są tak samo szkodliwe dla płuc, jak wypalenie 20 papierosów  - do takich wniosków doszli ostatnio naukowcy z Uniwersytetu z Bergen w Norwegii.

W ciągu 20 lat poddano badaniom losy 6 000 osób, które stosowały środki z rozpylaczami do czyszczenia różnych powierzchni. Badania dowodzą, że to kobiety, które mają częsty kontakt z takimi środkami cierpią najczęściej. Badani mieli mierzoną spirometrię, podczas której zmierzono im objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się
w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Dane z tego testu oddechowego porównano z odpowiedziami z kwestionariusza wypełnionego przez uczestników badania, dotyczącego częstości wykonywania porządków. Naukowcy odkryli, że u kobiet, które pracowały jako sprzątaczki lub regularnie używały środków czyszczących w domu, zaobserwowano obniżenie prawidłowych funkcji płuc, porównywalne z efektem wypalania 20 papierosów dziennie przez 10 – 20 lat. W grupie tej powszechniejsze też były przypadki astmy. Chemikalia obecne w składzie popularnych środków czystości drażnią wrażliwe błony śluzowe, które wyścielają płuca. To z kolei może powodować przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc.

Naukowcy, którzy przeprowadzali badanie zalecili unikanie takich produktów. Podkreślają, że stosowanie takich chemikaliów bardzo zagraża naszemu zdrowiu, a wraz z upływem czasu może dojść do trwałych uszkodzeń dróg oddechowych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl